Tuesday, 1 August 2017

Quantitative Aptitude Quiz for IBPS PO, RRB, CLERK and other exam Part-3



Direction (Q.1-5) :What should come at the place of question mark (?) in the following number series?

Q.1 4, 9, 17, ?, 69, 139

A. 62
B. 10
C. 35
D. 87
E. None of these

Q.2 16, 9, 11, 26, ?, 912

A. 123
B. 106
C. 165
D. 112
E. None of these

Q.3 15, 18, 26, 41, 65, ?

A. 100
B. 100
C. 163
D. 195
E. None of these

Q.4 3, 6, ?, 72, 360, 2160

A. 60
B. 18
C. 24
D. 37
E. None of these

Q.5 32, 48, 72, 108, ?, 243

A. 162
B. 125
C. 145
D. 163
E. None of these

Direction (Q.6-10) :What should come at the place of question mark (?) in the following questions?(Don't calculate exact value)

Q.6 ?% of 650+130÷(√729.02+∛4912.9) = 25.98

A. 195
B. 35
C. 156
D. 89
E. None of these

Q.7 (3466.024+641.7-423.97) = ?²-20% of 744.9-√120.97 

A. 20
B. 3
C. 40
D. 62
E. None of these

Q.8 √1444.02×√575÷11.98÷√361+262 = ?²+√100.01

A. 9
B. 12
C. 55
D. 56
E. 16

Q.9 ?×√1090÷125.97 = ∛1330÷?×441÷41.9÷∛343

A. 3
B. √7
C. 3√7
D. 25
E. 6.25

Q.10 √1295.9×19-√360×∛4096.04 = ?



A. 2√95
B. 55
C. 5
D. 4
E. None of these.

Answers:

1. C.
2. D.
3. B.
4. B.
5. A.
6. C.
7. D.
8. E.
9. C.
10. A.


Explanation:

1. 4, 9, 17, ?, 69, 139
4×2+1 = 9
9×2-1 = 17
17×2+1 = 35
35×2-1 = 69
69×2+1 = 139

2. 16, 9, 11, 26, ?, 912
16×.5+1 = 9
9×1+2 = 11
11×2+4 = 26
26×4+8 = 112
112×.5+1 = 912

3. 15, 18, 26, 41, 65, ?
15+(2²-1) = 18
18+(3²-1) = 26
26+(4²-1) = 41
41+(5²-1) = 65
65+(6²-1) = 100

4. 3, 6, ?, 72, 360, 2160
3×2 = 6
6×3 = 18
18×4 = 72
72×5 = 360
360×6 = 2160

5. 32, 48, 72, 108, ?, 243
32×1.5 = 48
48×1.5 = 72
72×1.5 = 108
108×1.5 = 162
162×1.5 = 243

6. ?% of 650+130÷(√729.02+∛4912.9) = 25.98
?×6.5+130 = 26×(27+17)
?×6.5+130 = 26×44
?×6.5 = 26×44-130
?×6.5 = 1144-130
?×6.5 = 1014
? = 156

7. (3466.024+641.7-423.97) = ?²-20% of 744.9-√120.97
3466+642-424 = ?²-20% of 745-√121
4108-424 = ?²-149-11
3684 = ?²-160
?² = 3684+160
?² = 3744
? = 62

8. √1444.02×√575÷11.98÷√361+262 = ?²+√100.01
38×24÷12÷19+262 = ?²+10
4+262 = ?²+10
?² = 4+262-10
?² = 256
? = 16

9. ?×√1090÷125.97 = ∛1330÷?×441÷41.9÷∛343
?×√1089÷126 = ∛1331÷?×441÷42÷∛343
?×33÷126 = 11÷?×441÷42÷7
?×? = 11÷33×441÷42÷7×126
?² = 63
? = 3√7

10. √1295.9×19-√360×∛4096.04 = ?
√1296×19-√361×∛4096 = ?
36×19-19×16 = ?
? = 19(36-16)
? = 19×20
? = 2√95

2 comments: